Študijski programi
Fakulteta za humanistiko izvaja štiri študijske programe: Jezik in literatura v digitalnem svetu – dodiplomski univerzitetni študijski program; dodiplomski univerzitetni študijski program Kulturna zgodovina, podiplomski magistrski študijski program Humanistični študiji (Jezikoslovje, Literarne vede in Zgodovine in kulture čezmejnih prostorov) ter podiplomski magistrski študijski program Migracije in medkulturni odnosi.
Pretekli študijski programi
O programih
Na Fakulteti za humanistiko se izvajajo študijski programi na dodiplomski in podiplomski stopnji. Na dodiplomski stopnji se trenutno izvajata študijska programa Jezik in literatura v digitalnem svetu in Kulturna zgodovina. Jezik in literatura v digitalnem svetu nudi tri smeri: Slovenistika, Literatura in kultura, Slovenski jezik in jezikovni podatki. Ta temeljito prenovljeni program z delno razširitvijo na digitalne kompetence diplomantom in diplomantkam prinaša v okviru jezikoslovnih predmetov veščine sodobnega raziskovalnega dela z računalnikom, s podatki ipd., ter gradi na širokem razumevanju možnosti uporabe IKT pri obravnavanju jezika; predmeti s področij literature in kulture ob rabi računalniških in drugih novih tehnologij obravnavajo ustvarjalno rabo in razvijajo kritičnost pri obravnavanju literarnih in drugih sodobnih kulturnih pojavov z interdisciplinarnimi pristopi; tretja smer je Slovenistika, ki kombinira literarne in jezikoslovne predmete ter gradi na izročilu predhodnega programa. Študijski program Kulturna zgodovina študentom in študentkam omogoča pridobitev poglobljenega poznavanja družbeno-političnih in kulturnih procesov, ki so oblikovali zgodovinsko podobo Evrope od antike, srednjega veka, moderne in postmoderne dobe. Posebna pozornost je namenjena interdisciplinarnim povezovanjem s sorodnimi disciplinami (antropologija, etnologija, sociologija, kulturologija) in posebnostim kulturnopolitičnega okolja, v katerem je program nastal, to je obmejni legi severnoprimorske regije in njenemu razvoju v okviru zgodovinskih tokov. Ob nedavni posodobitvi programa smo pozornost namenili vsebinam s področja študij kulture in večkulturnosti, spomina, dediščine, migracij, turizma in z njimi povezane procese in prakse interpretacije preteklosti.
Leta 2020 smo študijsko smer Jezikoslovje nadgradili s sporazumom med Univerzo v Novi Gorici in univerzo Ca' Foscari v Benetkah, ki omogoča pridobitev dvojne diplome. V letu 2022 smo temeljito prenovili magistrski študijski program, ki se odslej imenuje Humanistični študiji, sestavljajo ga tri študijske smeri: Literarne vede, Jezikoslovje in Zgodovine in kulture čezmejnih prostorov, katerih obvezni predmeti podajajo temeljeno teoretsko znanje iz omenjenih disciplin, skupni izbirni predmeti pa možnost interdisciplinarnega povezovanja in dopolnjevanja. Temeljni cilj nove študijske smeri Zgodovine in kulture čezmejnih prostorov je usposobiti strokovnjake in strokovnjakinje, ki bodo imeli celovit vpogled v kulturno-zgodovinske teme čezmejnih prostorov, s poudarjenim znanstvenim pristopom pri raziskovanju, osmišljanju, refleksiji in uporabi kulturnih praks na osnovi interdisciplinarnega povezovanja ter mnogovrstnega razumevanja relevantnih diskurzov.
Magistrski študijski program Migracije in medkulturni odnosi je mednarodni program, ki se osredotoča na človekove pravice, demokratične vrednote, socialno državo in trg dela ter na izzive, s katerimi se soočajo tako države članice Evropske unije kot globalni svet. Izvajamo ga s podporo elitnega programa za mednarodno sodelovanje in izmenjavo študentov in profesorjev na področju visokega šolstva Erasmus Mundus, ki je konec leta 2021 vnovič pridobil financiranje Evropske komisije za nadaljnjih pet let. Strokovni naziv diplomanta oziroma diplomantke je magistrica/magister migracij in medkulturnih odnosov. Študij, ki poteka na več evropskih univerzah, se izvaja v angleščini.
Po zaključenih magistrskih študijskih programih imajo kandidati možnost nadaljevanja študija na Univerzi v Novi Gorici na študijskih programih za pridobitev doktorata znanosti. V okviru Fakultete za podiplomski študij na Univerzi v Novi Gorici lahko študenti izbirajo med dvema študijskima programoma humanistične smeri tretje stopnje: Kognitivne znanosti jezika ter Humanistika z moduloma Literarne vede, Zgodovina ter Migracije in medkulturni odnosi. Fakulteta za humanistiko izvaja tudi lektorate iz različnih jezikov, tako tujih kot slovenščine, ki je prilagojena neslovensko govorečim študentom.
Javna veljava
Vsi študijski programi, ki jih izvajamo na Fakulteti za humanistiko, so akreditirani pri Nacionalni agenciji Republike Slovenije za kakovost v visokem šolstvu.
Financiranje izvajanja programov
Redni študij je na koncesioniranih programih Fakultete za humanistiko, tj. dodiplomskem študijskem programu Kulturna zgodovina, dodiplomskem študijskem programu Slovenistika in magistrskem študijskem programu Humanistični študiji, brezplačen za vse državljane Republike Slovenije, držav članic EU ter držav, s katerimi ima Republika Slovenija podpisane mednarodne sporazume, ki urejajo pravico do brezplačnega študija v Republiki Sloveniji. Vsi programi so vpisani v razvid Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije, kar študentom omogoča vse socialne pravice, ki izvirajo iz njihovega statusa.