Fran Vidic - sopotnik slovenske moderne in dopisni prijatelj Marice Nadlišek
»Ste tako pridni, delavni (sovražim iz srca lenuhe) inteligentni, modri in pametni,« je Marica Nadlišek Bartol pisala FRANU VIDICU, ki se je rodil na današnji dan leta 1872. V igrivih pismih sta kramljala o tedanji literarni sceni. Marica – sicer tudi mama pisatelja Vladimirja Bartola – mu je med drugim tarnala o tem, kako težko je biti po poklicu učiteljica, pa tudi o tem, kako so uredniki samovoljno posegali v njena literarna besedila. Tako mu je opisala, zakaj se je zaljubila v svojega moža: »Ah, tega srčkanja, te vdanosti, te ljubezni sem si želela iz vse duše, a kazala sem se nad vsem tem tako vzvišeno!«
Prav izjave o trenutkih intimnosti iščemo raziskovalke in raziskovalci Raziskovalnega centra za humanistiko UNG med drugim tudi v pismih v okviru projekta Transformacije intimnosti v literarnem diskurzu slovenske moderne (TILDA) .
Vidic je o slovenski književnosti pisal za različne revije, prevajal dela svojih sodobnikov v nemščino, zbiral likovna dela in več slovenskih umetnikov celo finančno podpiral. Marica mu je med drugim poslala razglednico s sliko Franceta Prešerna (na fotografiji). Tega pesnika je zelo občudoval, saj je leta 1901 v samozaložbi na Dunaju izdal knjigo Prešeren, Poesien, izkupiček pa namenil postavitvi spomenika, ki še danes krasi Prešernov trg v Ljubljani.
Avtorica besedila in fotografija: Ivana Zajc.
Fotografijo hrani Narodna in univerzitetna knjižnica Ljubljana.
30. 11. 2021