Ivan Cankar in podobe intimne moškosti
Na današnji dan, leta 1876, se je rodil IVAN CANKAR. O njegovih delih predavamo in razpravljamo na Fakulteti za humanistiko Univerza v Novi Gorici / University of Nova Gorica pri različnih predmetih, letos smo ga obravnavali tudi pri predmetu Reprezentacije spola v slovenski književnosti, ki ga je izvedla gostujoča predavateljica izr. prof. dr. Alenka Jensterle-Doležal s Karlove univerze v Pragi. Študent drugostopenjskega program Slovenistika, smer Literarne vede, Darko Ilin je v seminarski nalogi preučil doslej malo raziskano področje reprezentacij moškosti v romanu Tujci iz leta 1901 in ugotavlja, da ta roman ni vzbujal toliko znanstvene pozornosti kot romana Na klancu ter Hiša Marije pomočnice in je bil v senci avtorjevih drugih del. To se kaže tudi v tem, da Tujci sicer niso uvrščeni med Cankarjeve avtobiografske romane, četudi vsebuje nekaj avtobiografskih potez. Do sedaj tudi ni bila izpostavljena zanimiva razsežnost romana, ki se navezuje na pojme intimnosti in zasebnega dojemanja moškosti. Moškega se v romanu ne enači več z univerzalnim pojmovanjem človeka, temveč ima moški čisto drugačne skrbi, ki izhajajo iz tradicionalno dojemane moškosti in moških problemov. Zelo značilen element tega romana je to, da se glavni junak, slikar Pavle Slivar, zaveda spolnih vlog in premišljuje o njih ter njihovih odmevih v vsakdanjem življenju. Motiv čustvenosti se osamosvoji in postane aktivni dejavnik romana, ki določa tako dejanja glavnega lika kot tudi njegov odnos do sebe. Čustvenost postane zelo pomembna tema romana, ne le lastnost lika.
"Ivan Cankar," še piše Darko Ilin, "je na posebno inovativen način tematiziral moškega, ki zase izrecno želi drugačno moškost, kar bi lahko razumeli tudi kot queer element samega romana. Moderna, dekadenca in naturalizem so literarne slogovne formacije, ki so imele določen vpliv na oblikovanje svetovnih in literarnih nazorov Ivana Cankarja, zato je pričakovati, da niso bili ženski liki edini, ki jih je slovenski avtor v svojem delu problematiziral in na svojevrsten način predrugačil. Vendarle je Cankar na očarljiv, berljiv in inovativen način povedal nekaj tudi o svoji moškosti in pomenu moškosti v njegovem intimnem življenju ter času, saj roman Tujci vsebuje precej (avto)biografskih potez. Z branjem tega izjemno zanimivega romana lahko pridobimo vpoglede, ki nam lahko pripomorejo k osvetljevanju in pravilnem razumevanju pomena moškosti v Cankarjevem delu ter navsezadnje tudi širše, v slovenski kulturi".
Cankarjeve reprezentacije intimnosti raziskujemo tudi v projektu TILDA (Transformacije intimnosti v literarnem diskurzu slovenske moderne) v Raziskovalnem centru za humanistiko.
Fotografija: Tavčar, Ivan (1917). Ivan Cankar s prijatelji na izletu v Kamniški Bistrici. URN:NBN:SI:IMG-BZ7NY2SI from http://www.dlib.si, na fotografiji so: Ivan Cankar, Milena Rohrmann, Mira Rohrmann, Albina Zalar, Roza Mejač, Vera Rohrmann, Ivan Prijatelj