Preskoči na glavno vsebino

Zaposlimo mlade raziskovalce in raziskovalke na področju astrofizike

Rok za prijavo: 15. 5. 2023

Opis dela:

Center za astrofiziko in kozmologijo (CAC) Univerze v Novi Gorici odpira tri prosta delovna mesta asistenta mladega raziskovalca z začetkom zaposlitve s 1. oktobrom 2023.

Ukvarjamo se z raziskavami na področju večglasniške in visokoenergijske astrofizike. Smo člani vodilnih mednarodnih raziskovalnih kolaboracij: Observatorij Pierre Auger, Cherenkov Telescope Array, Observatorij Vere C. Rubin, Fermi-LAT, Gaia in ENGRAVE. Vodimo velik evropski projekt MSCA COFUND SMASH, ki se osredotoča na aplikacije strojnega učenja v naravoslovju in humanistiki.

Razpisana delovna mesta pokrivajo naslednja področja raziskav:

  • Astrofizikalni tranzienti – Sodobni pregledi neba odkrivajo veliko število tranzientih izvorov svetlobe na nebu – izvorov, ki se nenadoma pojavijo in nato sčasoma, na časovnih skalah krajših od sekunde do nekaj let, izginejo. Mladi raziskovalec ali mlada raziskovalka bo vključena v mednarodne kolaboracije na hitro razvijajočih se področjih raziskav astrofizikalnih tranzientov: plimska raztrganja zvezd v bližini črnih lukenj (Tidal Disruption Evenets – TDE), izbruhi sevanja gama (Gamma Ray Bursts – GRB) in zlitja nevtronskih zvezd in/ali črnih lukenj, ki sprožijo dogodke gravitacijskih valov (Gravitational Wave Events – GWE). Usposabljanje bo potekalo v tesni povezavi z mednarodnimi strokovnjaki s področja modeliranja TDEjev, iskanja optičnih dvojnikov GWEjev v kolaboraciji ENGRAVE ter Observatorijem Vere Rubin in največjim pregledom neba doslej Legacy Survey of Space and Time, v katerem od 2016 sodeluje pod vodstvom mentorice prof. dr. Andreje Gomboc tudi Slovenija.
  • Visokoenergijska astrofizika - Elektromagnetno sevanje zelo visokih energij (VHE) nosi pomembne informacije o najbolj energijskih intenzivnih astrofizikalnih pojavih v vesolju. Najobčutljivejši eksperimentalni pristop na tem področju temelji na hkratnem zaznavanju bliskov Čerenkove svetlobe, induciranih s plazovi sekundarnih delcev, ki nastanejo pri interakcijah primarnih VHE fotonov z atomskimi jedri atmosferskih plinov. Mlada raziskovalka ali raziskovalec bo vključen v mednarodni konzorcij Cherenkov Telescope Array Consortium (CTAC), kjer bo v sodelovanju z mednarodnimi partnerji prispeval k razvoju state-of-the art Ramanskega lidarja observatorija CTA in analizi njegovih meritev. Izgradnja CTA se v obliki CTAO ERIC (ustanovna članica je tudi Slovenija) začenja v letu 2023. Usposabljanje bo potekalo pod mentorstvom prof. dr. Sama Staniča in bo infrastrukturno podprto z ESFRI projektom CTA.
  • Visokoenergijska astrofizika - Narava temne snovi je ena izmed največjih nerešenih ugank v fiziki delcev in astrofiziki. Eksperimenti, ki opazujejo energijsko najintenzivnejše astrofizikalne objekte v vesolju imajo možnost za odkritje temne snovi, bodisi preko njenih razpadnih produktov ali gravitacijskih učinkov. Mladi raziskovalec oziroma raziskovalka se bo osredotočala na študij temne snovi z uporabo meritev satelita Fermi LAT ter observatorijev Cherenkov Telescope Array (CTAO) in Vera Rubin. Usposabljanje bo potekalo pod mentorstvomprof. dr. Gabrijele Zaharijas in bo podprto z ESFRI projektom CTA.

Pogoji za izbor kandidata za mladega raziskovalca:

  • še nima zaključenega doktorata znanosti oz. pridobljenega znanstvenega naslova doktor/doktorica znanosti,
  • še ni bil zaposlen kot mladi raziskovalec,
  • od leta zaključka študijskega programa druge stopnje oziroma študijskega programa, s katerim izpolnjuje pogoje za vpis v doktorski študijski program, niso minila več kot 4 leta. V primeru odsotnosti iz naslova zavarovanja za starševsko varstvo, ki nastane po zaključku študijskega programa, s katerim se je/se bo vpisal na doktorski študij, se to obdobje podaljša za čas trajanja upravičene odsotnosti. V primeru upravičenih odsotnosti, določenih v predpisih o zdravstvenem zavarovanju, pa se to obdobje podaljša le v primeru, če gre za neprekinjeno odsotnost, daljšo od šestih mesecev (odsotnost daljša od šest mesecev pomeni najmanj šest mesecev in en dan), in sicer največ za čas upravičene odsotnosti,
  • Izbrani mladi raziskovalci, ki ob prijavi na razpis še ne bodo imeli zaključenega študijskega programa druge stopnje, morajo študij zaključiti najkasneje do 15. septembra 2023.

Kandidati morajo obvezno izpolnjevati pogoje za mlade raziskovalke in mlade raziskovalce v skladu s Pravili o izboru in financiranju mladih raziskovalk in raziskovalcev na Univerzi v Novi Gorici. Za pridobitev naziva asistent, ki ga pravila zahtevajo, mora izpolnjevati pogoje v skladu s 4. členom Pravil o pogojih in postopku za pridobitev naziviv znanstvenih sodelavecvv, visokošolskih učiteljev in sodelavecv na Univerzi v Novi Gorici.

Univerza v Novi Gorici bo z izbranimi kandidati za mlade raziskovalce sklenila pogodbe o zaposlitvi. Usposabljanje mladih raziskovalcev se financira do pridobitve doktorata znanosti, vendar največ za čas 4 let. Za postopek izbora mladih raziskovalcev se smiselno uporabljajo določila Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti (UL. RS., 186/2021), Zakon od delovnih razmerjih ZDR-1, Pravila o izboru in financiranju mladih raziskovalk in raziskovalcev in Pravila o pogojih in postopku za pridobitev nazivov znanstvenih sodelavcev, visokošolskih učiteljev in sodelavcev na Univerzi v Novi Gorici.

Obvezne priloge k prijavi:

  • kratko motivacijsko pismo,
  • življenjepis,
  • kopija diplome, seznam opravljenih izpitov s povprečno oceno študija oziroma druga relevantna dokazila.

Rok za oddajo prijave s prilogami je 15. 5. 2023, in sicer v e-obliki na e-naslov careers@ung.si.
Prijava naj bo ena sama PDF priponka k e-sporočilu.