Mobilnost študentov za prakso
Erasmus+ omogoča pridobivanje dragocenih izkušenj na delovnem mestu s podpiranjem praks v tujini. Kulturno razumevanje in jezikovne kompetence, ki jih pridobite z delom v drugi državi, vam lahko olajšajo iskanje službe po študiju. Poleg tega vam delo v relevantni instituciji odpira perspektive v času študija, ki vam jih seminarji in delavnice ne ponujajo.
Z opravljanjem prakse v tujini v okviru programa Erasmus+, lahko izboljšate ne le svoje komunikacijske, jezikovne in medkulturne sposobnosti, ampak tudi mehke veščine, katere prihodnji delodajalci označujejo kot dragocene, poleg tega pa postanete bolj podjetniški.
Program Erasmus+ omogoča prakse v tujini v programskih in partnerskih državah študentom, trenutno vpisanim na Univerzi v Novi Gorici (UNG) ter novim diplomantom. Vaša študijska izmenjava v tujini mora biti relevantna študijskemu programu, na katerega ste vpisani. Do prakse v tujini v okviru programa Erasmus+ ste upravičeni, če se prijavite na UNG razpis in ste na njem izbrani.
Rok za prijavo na mobilnost v akademskem letu 2024/25 je 7.3.2024.
Razpis za E+ mobilnost za študente za namen prakse za študijsko leto 2024_25
Prijavo za kratkotrajno mobilnost, je možno oddati kadarkoli vendar najkasneje do 1 meseca pred odhodom. Prijave so možne do porabe sredstev.
Udeležite se Erasmus+ srečanj, ki jih organizira mednarodna pisarna UNG med študijskim letom, da izveste o možnostih, ki jih ponuja Erasmus+ program. Erasmus kordinatorja lahko prosite tudi za individualno srečanje.
Oblikujte si strategijo za iskanje prakse: preverite Erasmusintern, Euractiv Jobsite,UN Funds, Programmes, Specialized Agencies and Others (FAO, WFP, UN environment, UNESCO, IFAD, etc.), ali pa se obrnite na Karierni center UNG.
Organizacija gostiteljica je lahko katera koli javna ali zasebna organizacija, ki je dejavna na trgu dela ali področju izobraževanja, usposabljanja, mladine, raziskav in inovacij. Taka organizacija je lahko na primer:
- javno ali zasebno malo, srednje ali veliko podjetje (vključno s socialnimi podjetji);
- javni organ na lokalni, regionalni ali nacionalni ravni;
- veleposlaništvo ali konzularno predstavništvo države članice EU ali tretje države, pridružene programu, ki deluje kot pošiljateljica;
- socialni partner ali drug predstavnik sveta dela, tudi gospodarske zbornice, obrtna/poklicna združenja in sindikati;
- raziskovalni inštitut;
- fundacija;
- šola/zavod/center za izobraževanje (na kateri koli ravni, od predšolskega do višjega sekundarnega izobraževanja, vključno s poklicnim izobraževanjem in izobraževanjem odraslih);
- neprofitna organizacija, združenje, nevladna organizacija;
- organ, ki zagotavlja poklicno usmerjanje, poklicno svetovanje in informacijske storitve;
- terciarna izobraževalna institucija iz države članice EU ali tretje države, pridružene programu, ki ji je bila dodeljena listina ECHE, ali terciarna izobraževalna institucija iz tretje države, ki ni pridružena programu, ki jo priznavajo pristojni organi in je pred začetkom mobilnosti podpisala medinstitucionalne sporazume s partnerji iz države članice EU ali tretje države, pridružene programu.
Pričnite z iskanjem primerne organizacije, kje bi lahko opravljali prakso. Svoje motivacijsko pismo in CV jim po emailu pošljite ter obrazložite, da bi želeli opravljati prakso v njihovi organizaciji v okviru programa Erasmus+.
Pripravite prijavo: za prijavo na razpis je potrebno izpolniti prijavni obrazec, v katerem morate navesti do tri potencialne institucije, v katerih bi želeli opravljati prakso. Za prijavo morate pripraviti tudi motivacijsko pismo v angleščini, CV Europass v angleščini ter priložiti potrdilo o opravljenih izpitih. Prijava mora biti poslana na international.office@ung.si.
Izbirni postopek: UNG bo vašo prijavo ocenila po kriterijih navedenih v UNG razpisu za mobilnost študentov v okviru programa Erasmus+. O rezultatih boste obveščeni po e-pošti.
Sestanek z Erasmus koordinatorjem: po tem, ko ste bili obveščeni o rezultatih izbora, boste povabljeni na sestanek z Erasmus kordinatorjem, kjer boste seznanjeni z nadaljnimi koraki ter boste imeli možnost zastaviti vprašanja, v kolikor jih boste morda imeli.
Študenti lahko prejmejo nepovratna sredstva za individualno podporo, namenjena kritju dodatnih potnih stroškov in stroškov bivanja, povezanih z obdobjem študija ali prakse v tujini. Višina sredstev je opredeljena glede na državo, v katero študent odhaja na mobilnost. Za podrobnosti glej Razpis za E+ mobilnost za študente za namen prakse za študijsko leto 2024_25
Pred mobilnostjo:
- Spletna jezikovna podpora (OLS)– prva jezikovna ocena: na podlagi rezultata opravljenega jezikovnega testa se oceni vaša raven znanja tujega jezika (angleščine ali jezika države gostiteljice).
- Zavarovanje: urediti si morate ustrezno zdravstveno, odškodninsko in nezgodno zavarovanje ter ustrezno dokazilo posredovati tudi Erasmus kordinatorju.
- Vizum: za več informacij o vizumu obiščite spletno stran “Ministrstva za zunanje zadeve RS”: http://www.mzz.gov.si/si/vstop_in_prebivanje/ ter preverite ali je vizum potreben za državo, v katero potujete. Pridobitev vizuma lahko traja tudi več kot 3 mesece, zato prosimo, da bodite pozorni, da vizum pridobite pravočasno, da bi lahko nadaljevali s postopkom.
- Sporazum o dotaciji: ko prejmete podpisan študijski sporazum, vizum (če je potreben) ter imate urejeno zdravstveno, odškodninsko in nezgodno zavarovanje, podpišete Sporazum o dotaciji z UNG.
- Nastanitev: poiščite si nastanitev v državi gostiteljici ali vprašajte institucijo gostiteljico za pomoč (mogoče nudijo sobe v študentskih domovih ipd.).
- Prevoz: kupite si letalsko vozovnico, avtobusno vozovnico ali vozovnico za vlak.
Med mobilnostjo
- Erasmus certifikat – potrditev mobilnosti prvi/začetni dan morate pridobiti na instituciji gostiteljici in ga poslati UNG. Med izmenjavo uporabljajte Spletno jezikovno podporo (OLS). Morebitne spremembe v Učnem sporazumu (Learning Agreement) posredujte na UNG, kot tudi prošnjo za podaljšanje mobilnosti (če je potrebno).
- Zadnji dan vaše mobilnosti bodite pozorni, da prejmete Erasmus potrdilo o zaključku mobilnosti.
Po opravljeni mobilnosti
Ob vrnitvi domov, morate Erasmus kordinatorju predložiti sledeče:
- Učni sporazum (Learning Agreement – After the mobility); izpolnjen in podpisan.
- Erasmus potrdilo o zaključku mobilnosti,
Izpolniti boste morali tudi EU Anketo (EU Survey). Povezavo boste prejeli na vaš elektronski naslov, ki ste ga podali v prijavi in sicer dan po zaključku vaše mobilnosti.
Veseli bomo, če boste vašo Erasmus+ izkušnjo delili na UNG Mobility Blog.
- Learning Agreement
- Erasmus+ študentska listina_2023 (v slovenščini)
- Erasmus+ student charter_2023 (v angleščini)