Utrinki iz tretje poletne šole astronomije GoChile

skupinska_slika
Udeleženci in udeleženke tretje poletne šole astronomije GoChile z mentorji. Foto: arhiv GoChile

Že tretje leto zapored je 16 dijakinj in dijakov na poletni šoli GoChile en teden živelo z astronomijo. Šola je potekala med 25. in 31. avgustom 2024 v Ajdovščini, razpeta med dvema lokacijama: dijaškem domu Ajdovščina in Fakulteti za naravoslovje Univerze v Novi Gorici.

Dijakinje in dijaki so spoznali teleskop GoChile in na njem v parih opravili v naprej zasnovane projekte. Opazovali so supernove, iskali odtis eksoplaneta v svetlobi oddaljene zvezde, merili razdaljo do spremenljive zvezde in poskušali izmeriti spremembo periode spremenljive zvezde. Spet drugi so raziskali razsute in kroglaste kopice in merili razdaljo do planetarne meglice. Prek projektnega dela so se naučili, kako zasnovati in izvesti opazovanje, obdelati in analizirati podatke in jih učinkovito in prepričljivo predstaviti širši publiki.

predstavitev_projektov
Zadnji dan šole so dijaki in dijakinje predstavili svoje projekte. Foto: arhiv GoChile

Med šolo ni manjkalo predavanj. Barbara Rovšek je začela s predavanjem o optiki, Andrej Guštin je nadaljeval z astrofotografijo, nakar je sledilo več kratkih predavanj o različnih astronomskih tehnikah. Razpravljali smo o pisanju o znanosti in kako kritično beremo novice o znanosti. Anže Slosar je razložil osnove kozmologije in predstavil projekt LuSEE-Night. Tanja Petrushevska je pokazala, kako uporabne so supernove za merjenje razdalj v vesolju in kako nam to pomaga pri razumevanju razvoja vesolja. Darko Kolar je pokazal, kako Sonce, asteroidi, kometi, supernove in še kaj vpliva na Zemljo. Poučili smo se tudi o zvezdah, predvsem tistih majhnih mas, o čemer je predavala Maruša Žerjal. Sodelavci pisarne ESERO pa so z dijakinjami in dijaki izvedli aktivnost Evropske vesoljske agencije povezano z eksoplaneti.

Poskrbeli smo tudi za zabavo. Dijakinje in dijaki so po ulicah pregrete Ajdovščine iskali planete. Pomerili so se v astro kvizu in pokazali odlično splošno znanje astronomije, astrofizike in vesoljske tehnologije. Nekaj noči smo se podali tudi pod ajdovsko zvezdnato nebo, ki je bilo letos bolj radodarno kot nebo nad Čilom.

meglična_celica
Dijaki in dijakinje čakajo, da v preprosti meglični celici vidijo sled kozmičnega delca. Foto: arhiv GoChile

Šolo smo zaključili v velikem slogu. Dijaki in dijakinje so številni publiki, ki so jo sestavljali starši in astronomi, predstavili svoje projekte. Podelili smo nagradi za natečaj GoChile: Zvezdnate ptice južnega neba, ki je potekal letos aprila. Spomnimo, da so glavno nagrado, teleskop tipa Dobson, prejele dijakinje Gimnazije Poljane, drugo nagrado, 3D model Lune, pa Meta in Mojca Grudnik. Zadnje dejanje poletne šole je bil poklon Andreju Guštinu, astronomu, učitelju in piscu, ki je za svoje dolgoletno delo na področju astronomije in popularizacije le te postal častni član Mednarodne astronomske zveze.

Tako dijaki in dijakinje kot mentorji in mentorice smo se na koncu strinjali, da je šola lepo uspela in da se bomo naslednje leto z veseljem ponovno zbrali.

gochile_svetloba
Prvi večer poletne šole so se dijaki in dijakinje zabavali s svetlobnim slikanjem. Foto: arhiv GoChile