Pretekle poletne šole
Oglej si seznam preteklih poletnih šol z različnih področij.
Letna šola "Renewable borders: The energy landscape in the European Borderlands"
Šola se izvaja v okviru mreže evropskih univerz ACROSS. Predavatelji z Univerze v Gironi (Španija), Univerze v Novi Gorici (Slovenija), Tehniške univerze v Chemnitzu (Nemčija) in Tehniške univerze v Bialystoku (Poljska) se bodo v štiridnevnih predavanjih in delavnicah osredotočili na koncept obmejnih pokrajin s stališča obnovljivih energij. Program šole obsega tudi strokovne ekskurzije v obmejno regijo ob nemško-češki meji kot tudi ekskurzije po mestu Chemnitz in okolici.
Šola bo potekala na Tehniški univerzi v Chemnitzu v Nemčiji.
Termin in lokacija delavnice: 24.–27. oktober 2023, Chemnitz, Nemčija
Število udeležencev: 12
Kotizacija: brazplačna udeležba, kandidati in kandidatke prejmejo štipendijo za kritje stroškov potovanja in namestitve.
Rok za prijave: 18. september 2023*
*Možnost podaljšanja prijavnega roka - spremljaj spletno stran šole.
Napredna delavnica stop animacije na temo - CENZURA
Delavnica animiranega filma v tehniki stop animacije na temo cenzura – Akademija umetnosti Univerze v Novi Gorici skupaj s Stoptrik festivalom organizira tridelno delavnico konceptualnega animiranega filma, na kateri se s praktično izvedbo študentskega kratkega animiranega projekta izpelje proces učenja kritičnih pristopov k medijem in razumevanja filma kot kompleksnega načina umetniške komunikacije.
Termin in lokacija: 22. september – 1. oktober 2023, v živo na prizorišču 24. september – 1. oktober 2023, Maribor
Kontakt: info.au@ung.si
Poletna šola Osnovne fototermičnih in fotoakustičnih tehnik: teorija, instrumentacija in uporaba
Poletna šola “Osnovne fototermičnih in fotoakustičnih tehnik: teorija, instrumentacija in uporaba” bo obravnavala teoretične principe, instrumentacijo in izbrane primere aplikacij visoko občutljivih komplementarnih tehnik optotermične spektroskopije, predvsem spektrometrije s termičnimi lečami (TLS), vključno z mikroskopsko TLS, spektrometrije na osnovi optotermičnega odklona (PDS); fotoakustično spektroskopijo, tehniko fototermične uklonske mrežice, fototermično radiometrijo in fotopiroelektrične tehnike.
Predstavljena bo uporaba omenjenih tehnik za določevanje optičnih (absorpcijski koeficient) in termičnih (toplotna difuzivnost in prevodnost) ter z njimi povezanih drugih lastnosti trdnih vzorcev (gostota nosilcev naboja, hitrost njihove rekombinacije) ter študij lastnosti in procesov na njihovih površinah (hrapavost, debelina nanoslojev), kot tudi za študij kemijskih reakcij in fizikalno kemijskih ter biokemijskih procesov v tekočih in trdnih vzorcih ter številne aplikacije v kemijski ter biološki analizi.
Šola se bo odvijala od 24. septembra do 1. oktobra 2023 v centru "Ettore Majorana" Foundation and International Centre for Scientific Culture (Sicilija, Italija), v okviru mednarodne delavnice INTERNATIONAL SCHOOL OF QUANTUM ELECTRONICS and INTERNATIONAL PHOTOACOUSTIC AND PHOTOTHERMAL ASSOCIATION.
Poletna šola je namenjena doktorskim študentom s področja kemije, fizike in materialov.
Značilnost poletne šole je predvsem v vključevanju vrhunskih strokovnjakov za področje fototermičnih tehnik, ki bodo tudi vabljeni predavatelji na konferenci.
Organizatorji: Laboratorij za vede o okolju in življenju v sodelovanju z Centrom za znanstvene kulture, Mednarodna šola za kvantno elektroniko in Mednarodnim fotoakustičnim in fototermalnim združenjem (CENTRE FOR SCIENTIFIC CULTURE INTERNATIONAL SCHOOL OF QUANTUM ELECTRONICS and INTERNATIONAL PHOTOACOUSTIC AND PHOTOTHERMAL ASSOCIATION)
Termin in lokacija: od 24. septembra do 1. oktobra 2023, v centru "Ettore Majorana" Foundation and International Centre for Scientific Culture (Sicilija, Italija)
Spletna stran z navodili za prijavo: https://indico.ung.si/event/15/
Kontakt: Laboratorij za vede o okolju in življenju, Univerza v Novi Gorici; nadja.lovec@ung.si
Animation Hub 2023 – Delavnica Unreal Engine "Uvod v Unreal Engine za filmsko ustvarjanje"
Na kratki delavnici, ki je prilagojena začetnikom/-cam, bomo udeležence/-ke seznanili s preprostim filmskim ustvarjanjem v UE Sequencer. Spoznali bomo svet upodabljanja v realnem času v Unreal Engine in igralnih motorjih na splošno. Po delavnici bodo udeleženci in udeleženke lahko ustvarili lastne kratke filme in filmske podobe v tej tehniki.
Termin in lokacija delavnice: 19.–21. september 2023, Nova Gorica
Število udeležencev: 8–10
Kotizacija: 300,00 €
Stroške namestitve in prehrane krije organizator. Udeleženci krijejo svoje potne stroške.
Rok za prijave: 1. avgust 2023
Prijavo pošljite na info@dsaf.si in ji dodajte:
- kratek CV,
- motivacijsko pismo za udeležbo na delavnici (do 1 stran).
Druga poletna šola astronomije GoChile
Opis:
Namenjena je dijakinjam in dijakom, katere zanima astronomija.
Te zanima vesolje? Kako astronomi in astronomke raziskujejo eksoplanete, meglice in kopice, galaksije in vesoljske eksplozije? Letos poleti lahko tudi ti raziskuješ vesolje, obogatiš svoje znanje o njem in odkriješ nekatere njegove skrivnosti.
Na drugi poletni šoli boš v manjših skupinah (2 - 4 dijaki_nje na skupino) in pod strokovnim mentorskim vodstvom opazoval_a astronomska telesa s prvim slovenskim teleskopom v Čilu - GoChile, spoznal_a metode raziskovalnega dela in izvedel/_la manjši raziskovalni projekt. Svoje praktične sposobnosti boš razvijal_a tudi s teleskopi, ki jih bomo postavili v okolici kmetije, ter obenem izbrusil_a svoje mojstrstvo v obdelavi podatkov in predstavitvi rezultatov.
Na popoldanskih predavanjih boš razširil_a tudi svoje teoretično znanje o temah kot so zvezde, kozmologija, črne luknje, temna snov in kozmični delci.
V sproščenem vzdušju bomo ob druženju, sprehodih in športnih aktivnostih klepetali o znanosti, vesolju in sploh vsem.
Organizatorji:
Poletno šolo organizira Fakulteta za naravoslovje Univerze v Novi Gorici, v soorganizaciji s Fakulteto za tehnologijo polimerov iz Slovenj Gradca in Fakulteto za varstvo okolja iz Velenja. Financirana je v okviru projekta "Promocija študija s STE(A)M področij za poklice prihodnosti", ki ga financira Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Pri organizaciji in izvedbi sodeluje tudi Zavod Cosmolab.
Termin in lokacija:
13.–19. avgust 2023; Turistična kmetija Lešnik v bližini Slovenj Gradca
Več
Kontakt:
Utrinki s poletne šole Formalni, računalniški in eksperimentalni pristopi v jezikoslovju 2023 (FEAL 2023)
Avgusta 2023 se je na Tehniški univerzi v Chemnitzu v Nemčiji odvijala poletna šola Across FEAL2023. Študenti iz Bolgarije, Nemčije, Italije, Romunije in Slovenije so obiskovali predavanja v Chemnitzu, obenem pa uživali v mestu, ki bo skupaj z Gorico in Novo Gorico leta 2025 evropska prestolnica kulture. Na daljavo so poletno šolo obiskovali še drugi študenti iz Hrvaške, Italije, Slovenije, ki so vsebine spremljali na daljavo prek platforme MiTeam.
Poletna šola Formalni, računalniški in eksperimentalni pristopi v jezikoslovju 2023 (FEAL 2023) je plod sodelovanja med Univerzo v Novi Gorici (Slovenija), Univerzo v Craiovi (Romunija) in Univerzo v Vidmu (Italija) in predstavlja možnost interdisciplinarnega usposabljanja za dodiplomske, magistrske in doktorske študentke in študente s področij jezikoslovja, aplikativne matematike, psihologije in nevroznanosti. Omenjene univerze poletno šolo izvajajo v sklopu Evropske mreža univerz European Cross-Border University (ACROSS).
Poletna šola Formalni, računalniški in eksperimentalni pristopi v jezikoslovju 2023 (FEAL 2023)
Evropska mreža univerz European Cross-Border University (ACROSS) vabi na poletno šolo Formalni, računalniški in eksperimentalni pristopi v jezikoslovju 2023 (FEAL 2023).
Poletna šola FEAL 2023 je plod sodelovanja med Univerzo v Novi Gorici (Slovenija), Univerzo v Craiovi (Romunija) in Univerzo v Vidmu (Italija) in predstavlja možnost interdisciplinarnega usposabljanja za dodiplomske, magistrske in doktorske študentke in študente s področij jezikoslovja, aplikativne matematike, psihologije in nevroznanosti.
Poletne šole pokrivajo teme sodobnega jezikoslovja, ki jih bomo obravnavali s pomočjo formalnih, računalniških eksperimentalnih pristopov.
Študentke in študente vabimo, da svoje prijave, vključno z motivacijskim pismom, kratkim življenjepisom in potrdilom o izpitnih ocenah pošljejo na elektronski naslov: feal2023.summer@gmail.com
Rok za prijave: 6. julij 2023
Spletna stran FEAL 2023: https://sites.google.com/view/feal2023-across/
Več informacij: katharina.humenda@iuz.tu-chemniz.de
Čas in kraj izvedbe:
31. julij–4. avgust 2023; Chemnitz University of Technology, Chemnitz, Nemčija
Prva poletna šola konzorcija REGINNA 4.0: Usposabljanje s področja globoke tehnologije in njenega vpliva na podjetništvo in inovacije
Opis:
Vabimo vas na prvo poletno šolo konzorcija REGINNA 4.0: Usposabljanje s področja globoke tehnologije in njenega vpliva na podjetništvo in inovacije, ki bo nadarjenim posameznikom ponudila usposabljanje na področjih nanotehnologije in industrije 4.0. Na dogodku bodo študentje, akademiki, predstavniki podjetij, javnih ustanov in nevladnih organizacij preučevali inovacije, razvoj podjetij in prenos idej iz laboratorijev na trg. Poletna šola bo pokrivala različne tematike s področij nanotehnologije in industrije 4.0, s poudarkom na inovacijah in podjetništvu. Potekala bo v sklopu dejavnosti Evropskega inštituta za inovacije in tehnologijo (European Institute of Innovation & Technology – EIT).
Poletna šola se bo izvajala v hibridni obliki.
Udeleženci bodo za uspešno udeležbo na konferenci pridobili potrdilo EIT, ki ga bodo lahko uveljavili kot 3 kreditne točke v na svojem dodiplomskem ali magistrskem študijskem programu.
Spletna stran poletne šole, na kateri najdete tudi program in prijavnico: https://indico.ung.si/event/14/overview
Prijava in sodelovanje na konferenci sta brezplačna.
Kandidati_ke, ki se želijo poletne šole udeležiti osebno, lahko zaprosijo za pokritje stroškov nastanitve (omejeno število, zato prosimo za čimprejšnjo prijavo). Število udeležencev preko spleta ni omejeno.
Organizatorji: Univerza v Novi Gorici, Slovenija; Univerza v Vidmu, Italja; Univerza v Leónu, Španija; Prekarpartska narodna univerza Vasyl Stefanyk, Ukrajina.
Termin in lokacija: 3.–14. julij 2023; hibridna izvedba
Kraj poteka: MIC, Medpodjetniški izobraževalni center, Cankarjeva ul. 8a, 5000 Nova Gorica
in preko spleta
Več
Kontakt:
reginna4.0-info@ung.si
Animacija v gibanju
Opis:
Delavnica animiranega filma v tehniki stop animacije na temo dvojnika – Akademija umetnosti Univerze v Novi Gorici skupaj s Stoptrik festivalom organizira tridelno delavnico konceptualnega animiranega filma, na kateri se s praktično izvedbo študentskega kratkega animiranega projekta zaključi proces učenja kritičnih pristopov k medijem in razumevanja filma kot kompleksnega načina umetniške komunikacije.
Termin in lokacija: 23. september–2. oktober 2022, v živo na prizorišču 25. september–2. oktober 2022, Maribor
Več
Kontakt:
Mednarodna poletna šola o dvojezičnosti in večjezičnosti
Opis:
Univerza European Cross-Border University (ACROSS) vabi na “Mednarodno poletno šolo o dvojezičnosti in večjezičnosti” (ISSBM 2022).
Poletna šola je namenjena dodiplomskim, magistrskim in doktorskim študentom, katere zanima področje jezikoslovja s poudarkom na dvojezičnosti, večjezičnosti in usvajanja drugega jezika. Obravnavali bomo tudi teme, povezane z dediščino in manjšinskimi jeziki. Poletna šola predstavlja celostno in interdisciplinarno izkušnjo preučevanja različnih stališč, povezanih z večjezičnostjo, v sodelovanju z mednarodnimi mrežami. Poleg učenja različnih vsebin bodo udeleženci imeli tudi priložnost, da svoje delo predstavijo na raziskovalnem dogodku; na podlagi vnaprej poslanega izvlečka bodo lahko predstavili svoje tekoče ali že opravljene projekte.
Poletno šolo financira ACROSS - EUROPEAN CROSS-BORDER UNIVERSITY.
Petnajstim študentom bomo podelili tudi štipendije.
Poletna šola bo potekala v živo na Chemnitz University of Technology v Nemčiji, vendar se je študenti lahko udeležijo tudi na daljavo.
Organizatorja: Greta Mazzaggio (Univerza v Novi Gorici, Slovenija) in Paolo Lorusso (Univerza v Vidmu, Italja)
Predavatelji: Paolo Lorusso (Univerza v Vidmu), Greta Mazzaggio (Univerza v Novi Goricisi), Penka Stateva (Univerza v Novi Gorici), Artur Stepanov (Univerza v Novi Gorici), Angelo Variano (Univerza v Vidmu), Alessandra Zappoli (Univerza v Novi Gorici).
Termin in lokacija:
12.–16. september 2022; Chemnitz University of Technology, Chemnitz, Nemčija
Več
Neposredna povezava do programa
Letak
Poletna šola: Intimnost v pisanju in branju pisateljic
Opis:
Namenjena je magistrskim in doktorskim študentom, katere zanima področje ženskih avtoric.
Poletno šolo organizirajo članice mreže CEEPUS Women Writers in History in združenje Women Writers Route Association. Vsebine bo izvedla Fakulteta za humanistiko UNG v okviru predmeta Literarne ustvarjalke v evropskih književnostih (magistrski program Slovenistika, smer Literarne vede).
Termin in lokacija:
22.–27. avgust 2022; Ljubljana, Nova Gorica
Več
Kontakt:
Poletna šola astronomije GoChile
Opis:
Namenjena je dijakom in dijakinjam, katere zanima astronomija. Udeleženci in udeleženke šole bodo glavne projekte izvedli s teleskopom GoChile. V manjših skupinah bodo ob mentorski pomoči načrtovali, izvedli in predstavili manjši raziskovalni projekt. Svoje praktične sposobnosti boste brusili tudi s teleskopi, ki jih bomo postavili v okolici Ajdovščine. Na popoldanskih predavanjih pa bodo razširili tudi svoje teoretično znanje o temah kot so kozmologija, črne luknje, temna snov in kozmični delci.
Poletno šolo organizira in financira Univerza v Novi Gorici v okviru projekta "Promocija študija s STE(A)M področij za poklice prihodnosti", ki ga financira MIZŠ. Pri organizaciji in izvedbi sodeluje tudi Zavod Cosmolab.
Termin in lokacija:
26.–31. avgust 2022; Mladinski kulturni center Hiša mladih Ajdovščina
Več
Kontakt:
Into Blue Futures: Spekulativna delavnica strateškega predvidevanja
Opis:
Delavnico organizira združenje Metamedij v sodelovanju z Akademijo za umetnost iz Splita, Hrvaška, in Univerzo v Novi Gorici, vodila pa jo bosta Maja Grakalic in pETER Purg.
Na delavnici bodo udeleženci raziskovali orodja in metode strateškega predvidevanja, discipline, ki je tesno povezana s spekulativnim oblikovanjem in različnimi pristopi umetniškega razmišljanja.
Delavnica, ki se bo izvajala v sklopu 24. festivala Media Mediterranea, bo obrvnavala tematiko letošnjega festivala – “Worlding the Hydrosphere”, ki naslavlja pereče problematike morja in z njim povezanih svetov, obalnih skupnosti in njihovih raznoterih ekologij, izzive trajnostnosti, post-turizma, migracij na morju, problematike oceanov in arhipelagov, klimatskih sprememb, porabe energije, post-rasti itd. Se lahko pojavi nova veja (modre) humanistike?
Termin in lokacija: 1.–6. avgust 2022, Association of Technical Culture (Zajednica Tehničke kulture), Pulj, Hrvaška
Več
Kontakt:
Poletna šola ICPPP21: Fototermične in fotoakustične tehnike: teorija, instrumentacije in aplikacije
Opis:
Namenjena je bila podiplomskim študentom, katere zanimajo fotonične, fototermalne in fotoakustične tehnike ter njihove aplikacije na področjih temeljnih znanosti, biomedicine in tehnologije.
Poletno šolo je organizirala Fakulteta za podiplomski študij Univerze v Novi Gorici v sodelovanju z The Abdus Salam International Centre for Theoretical Physics (Italija).
Termin in lokacija:
18. in 19. junij 2022; Univerza v Novi Gorici, Dvorec Lanthieri, Vipava
Kontakt:
Vprašanja glede vsebine: info.icppp21@ung.si
Vprašanja glede prijave, namestitve, prevoza ipd.: info@antana-pco.com
Poletne šole in ostali dogodki v sklopu projekta MAST
Opis:
Projekt MASTmodule.eu je ob podpori Evropske komisije razvila magistrski modul na stičišču področij umetnosti, znanosti in tehnologije, katerega namen je ustvarjanje pomembnih gospodarskih in družbenih inovacij skozi umetniške pristope. Eden izmed projektnih partnerjev je tudi Akademija umetnosti Univerze v Novi Gorici.
Foto: Miha Godec