Preskoči na glavno vsebino

RCH bRunCH

Serija srečanj, namenjena sproščenim pogovorom o transdisciplinarnih raziskavah na področju humanistike.

RCH bRunCH_logo

RCH bRunCHi predstavljajo serijo transdisciplinarnih srečanj, ki jih organizira Raziskovalni center za humanistiko Univerze v Novi Gorici. Namenjena so ustvarjanju prostora za poglobljene pogovore, izmenjavo idej in povezovanje raziskovalk_cev, študentk_ov vseh treh stopenj študija ter širše akademske skupnosti. V prijetnem in neformalnem vzdušju – ob kavi, prigrizkih in odprtosti duha – gostimo raznolike sogovorke_ce, s katerimi razmišljamo o presečiščih znanosti, umetnosti in družbe. bRunCHi so obenem prostor srečevanja, soustvarjanja in kritične refleksije, ki spodbuja dialog med disciplinami, generacijami in pristopi.

RCH bRunCH 2024/25

Prvo srečanje RCH bRunCHa: Kako berejo Cankarja algoritmi?

Na prvem srečanju v sklopu RCH bRunCHev smo gostili Lucijo Mandić, mlado raziskovalko in digitalno humanistko z Inštituta za slovensko literaturo in literarne vede ZRC SAZU. V predavanju je predstavila uporabo digitalnih metod pri preučevanju slovenskega literarnega kanona, s poudarkom na primerjavah kanonizirane in nekanonizirane proze (dolgega) 19. stoletja.

Dogodek smo zaključili v sproščenem vzdušju ob kavi, prigrizkih in živahni razpravi, ki je potrdila, da je prostor med algoritmi in Cankarjem lahko tudi prostor živih srečanj.

Lucija Mandić from the Institute of Slovenian Literature and Literary Studies at ZRC SAZU guided us through an insightful lecture on the use of digital methods for studying the Slovenian literary canon.
19. 3. 2025, Salon 59 na Fakulteti za humanistiko

Drugo srečanje RCH bRunCHa: Spomin, literatura in Rižarna

Na drugem srečanju v sklopu RCH bRunCHev smo gostili dr. sc. Natko Badurino z Univerze v Vidmu. V svojem predavanju je predstavila analitične in raziskovalne pristope študij spomina skozi prizmo tržaške literature, s posebnim poudarkom na literarnem in družbenem spominjanju na Rižarno kot simbol travmatične preteklosti.

Dogodek smo zaključili z neformalnim druženjem, ki je ponovno potrdilo, da so bRunCHi prostor pomembnih vsebin in odprtih pogovorov.

Dr. Natka Badurina, from the Department of Languages and Literatures, Communication, Education and Society at the University of Udine, presented analytical and research approaches to memory studies through the example of Trieste literature.
9. 4. 2025, Salon 59 na Fakulteti za humanistiko

Tretje srečanje RCH bRunCHa: Pisma čez meje – o izseljenstvu, spominu in raziskovanju

Na tretjem srečanju v sklopu RCH bRunCHev smo gostili zanimive mednarodne goste ter študentke in študente Fakultete za humanistiko, med njimi tudi udeleženke_ce mednarodnega programa EMMIR. Osrednji poudarek je bil na predstavitvi projekta PISMA, ki ga vodi dr. Katja Mihurko Poniž, in ki raziskuje pomen osebne korespondence v kontekstu kulturne zgodovine in spomina.

Dr. Mirjam Milharčič Hladnik je v krajšem predavanju spregovorila o izseljenski zgodovini in njenem pomenu za razumevanje sodobnih migracijskih vprašanj, medtem ko je Joe Valenčič, potomec slovenskih izseljencev iz ZDA, predstavil bogato dopisovanje svoje družine ter refleksije o pomenu priseljenske zgodovine za oblikovanje identitete.

Dogodek smo zaokrožili z živahno razpravo in druženjem ob kavi in prigrizkih.

A discussion on personal correspondence as a valuable source for understanding migration experiences.
17. 4. 2025, Raziskovalni center za humanistiko, Nova Gorica

Četrto srečanje RCH bRunCHa: Manjšinski problem med vojnama – zgodovinski odzivi na narodne manjšine v Evropi

Četrto srečanje RCH bRunCH je osvetlilo eno ključnih, a pogosto prezrtih vprašanj evropske zgodovine – položaj narodnih manjšin v času med obema svetovnima vojnama. Gost dr. Oskar Mulej, zgodovinar in raziskovalec z Inštituta za vzhodnoevropsko zgodovino Univerze na Dunaju, je v predavanju predstavil kompleksno sliko t. i. "manjšinskega problema" ter raznolike odzive nanj. Dogodek smo zaokrožili v duhu bRunCHev – s pogovorom ob kavi in prigrizkih.