RCH bRunCH
Serija srečanj, namenjena sproščenim pogovorom o transdisciplinarnih raziskavah na področju humanistike.

RCH bRunCHi predstavljajo serijo transdisciplinarnih srečanj, ki jih organizira Raziskovalni center za humanistiko Univerze v Novi Gorici. Namenjena so ustvarjanju prostora za poglobljene pogovore, izmenjavo idej in povezovanje raziskovalk_cev, študentk_ov vseh treh stopenj študija ter širše akademske skupnosti. V prijetnem in neformalnem vzdušju – ob kavi, prigrizkih in odprtosti duha – gostimo raznolike sogovorke_ce, s katerimi razmišljamo o presečiščih znanosti, umetnosti in družbe. bRunCHi so obenem prostor srečevanja, soustvarjanja in kritične refleksije, ki spodbuja dialog med disciplinami, generacijami in pristopi.
RCH bRunCH 2024/25
Prvo srečanje RCH bRunCHa: Kako berejo Cankarja algoritmi?
Na prvem srečanju v sklopu RCH bRunCHev smo gostili Lucijo Mandić, mlado raziskovalko in digitalno humanistko z Inštituta za slovensko literaturo in literarne vede ZRC SAZU. V predavanju je predstavila uporabo digitalnih metod pri preučevanju slovenskega literarnega kanona, s poudarkom na primerjavah kanonizirane in nekanonizirane proze (dolgega) 19. stoletja.
Dogodek smo zaključili v sproščenem vzdušju ob kavi, prigrizkih in živahni razpravi, ki je potrdila, da je prostor med algoritmi in Cankarjem lahko tudi prostor živih srečanj.

Drugo srečanje RCH bRunCHa: Spomin, literatura in Rižarna
Na drugem srečanju v sklopu RCH bRunCHev smo gostili dr. sc. Natko Badurino z Univerze v Vidmu. V svojem predavanju je predstavila analitične in raziskovalne pristope študij spomina skozi prizmo tržaške literature, s posebnim poudarkom na literarnem in družbenem spominjanju na Rižarno kot simbol travmatične preteklosti.
Dogodek smo zaključili z neformalnim druženjem, ki je ponovno potrdilo, da so bRunCHi prostor pomembnih vsebin in odprtih pogovorov.

Tretje srečanje RCH bRunCHa: Pisma čez meje – o izseljenstvu, spominu in raziskovanju
Na tretjem srečanju v sklopu RCH bRunCHev smo gostili zanimive mednarodne goste ter študentke in študente Fakultete za humanistiko, med njimi tudi udeleženke_ce mednarodnega programa EMMIR. Osrednji poudarek je bil na predstavitvi projekta PISMA, ki ga vodi dr. Katja Mihurko Poniž, in ki raziskuje pomen osebne korespondence v kontekstu kulturne zgodovine in spomina.
Dr. Mirjam Milharčič Hladnik je v krajšem predavanju spregovorila o izseljenski zgodovini in njenem pomenu za razumevanje sodobnih migracijskih vprašanj, medtem ko je Joe Valenčič, potomec slovenskih izseljencev iz ZDA, predstavil bogato dopisovanje svoje družine ter refleksije o pomenu priseljenske zgodovine za oblikovanje identitete.
Dogodek smo zaokrožili z živahno razpravo in druženjem ob kavi in prigrizkih.

Četrto srečanje RCH bRunCHa: Manjšinski problem med vojnama – zgodovinski odzivi na narodne manjšine v Evropi
Četrto srečanje RCH bRunCH je osvetlilo eno ključnih, a pogosto prezrtih vprašanj evropske zgodovine – položaj narodnih manjšin v času med obema svetovnima vojnama. Gost dr. Oskar Mulej, zgodovinar in raziskovalec z Inštituta za vzhodnoevropsko zgodovino Univerze na Dunaju, je v predavanju predstavil kompleksno sliko t. i. "manjšinskega problema" ter raznolike odzive nanj. Dogodek smo zaokrožili v duhu bRunCHev – s pogovorom ob kavi in prigrizkih.