(Dialogi_čez_) Slovenščina v ali izven znanosti

Datum objave: 26. 10. 2023
Fakulteta za humanistiko

Gostje: Prof. dr. Vesna Mikolič, prof. dr. Miran Hladnik in prof. dr. Boštjan Golob, pogovor bo vodil prof. dr. Franc Marušič.

Vabljeni na tretji javni pogovor serije Dialogi_čez_. Razprava o slovenščini v znanosti je dolga, a obenem še vedno brez pravega zaključka. Kakor nas vedno znova opozarjajo predvsem naravoslovci, je znanost mednarodna in brezmejna (ali čezmejna), kar se pogosto navaja kot razlog proti uporabi slovenščine v znanosti, saj naj bi uporaba lastnega jezika lahko delovala omejevalno oziroma bi lahko bila s stališča razvoja znanosti celo škodljiva. Po drugi strani mnogi jezikoslovci in splošneje humanisti opozarjajo, da vsakršna zamenjava slovenščine z drugim jezikom slovenskemu jeziku odvzame nekaj vitalnosti in ga potisne višje na seznamu ogroženih jezikov. Obenem pa se slovenščino običajno razume tudi kot konstitutiven element slovenskega naroda in države, ki ju brez slovenščine ne bi niti bilo. Kolikšna je prava mera slovenščine, kaj slovenščino ogroža, kakšna bi bila najbolj smiselna jezikovna politika tako v znanosti kot v visokem šolstvu? Na vsa ta vprašanja bomo skušali odgovoriti v pogovoru z gosti.

Dialogi_čez_ so javni pogovori, ki jih organizira Fakulteta za humanistiko Univerze v Novi Gorici. V pogovorih trikrat letno soočimo strokovnjake in strokovnjakinje z različnih področij na temo meje in čezmejnosti. Skozi moderirano razpravo presegamo razkorak med teorijo in prakso ter prispevamo k novemu razumevanju kompleksnih vprašanj sodobnosti.