Pogovor: Slovenščina na meji ogroženosti?
Vabljeni na nov javni pogovor serije Dialogi_čez_ z naslovom Slovenščina na meji ogroženosti?, ki bo potekal v sredo, 27. novembra 2024, ob 18.00 v novogoriški knjigarni in kavarni Maks (Delpinova 12, Nova Gorica).
Vajeni smo, da se slovenščina giba na meji ogroženosti; po eni strani je uradni jezik samostojne države in eden uradnih jezikov Evropske unije, po drugi strani pa zaradi njene majhnosti multinacionalke, ki vedno bolj upravljajo z našimi življenji, nimajo vedno prav velikega interesa v slovenščino prevajati uporabniških vmesnikov, priročnikov, navodil in ostalih jezikovnih elementov svojih izdelkov. Podobno imamo na eni strani sodobno in izjemno uporabno spletno stran s slovarji, a je s pojavitvijo sestavljalne umetne inteligence ponovno poskočila relativna uporabnost angleščine v primerjavi s slovenščino (in drugimi jeziki). O trenutnem stanju in izzivih se bomo pogovarjali z jezikoslovcema prof. dr. Špelo Vintar in izr. prof. Kozmo Ahačičem, pogovor bo vodil prof. dr. Franc Lanko Marušič.
Kozma Ahačič je predstojnik Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ter raziskovalec na Oddelku za zgodovino slovenskega jezika na tem inštitutu. Ukvarja se z zgodovino jezika in zgodovino jezikoslovja, je avtor slovnic slovenskega jezika, namenjenih osnovno- in srednješolcem, ter monografije Stati inu obstati: prvih petdeset slovenskih knjig, urednik portala Fran, ki je pred nedavnim praznoval deseto obletnico, širši javnosti pa je znan tudi kot kolumnist časopisa Delo.
Špela Vintar je redna profesorica na Oddelku za prevajalstvo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Je koordinatorica interdisciplinarnega študijskega programa Digitalno jezikoslovje, raziskovalno se ukvarja z računalniškim jezikoslovjem, strojnim prevajanjem in terminologijo. Je vodja pred kratkim zaključenega projekta TermFrame, cilj katerega je bil raziskati pojmovne strukture na področju krasoslovja v treh jezikih (angleščini, slovenščini in hrvaščini) iz komplementarnih perspektiv jezikoslovja in računalništva.
Franc Lanko Marušič je redni profesor jezikoslovja na Univerzi v Novi Gorici, član strokovnega odbora UNESCO-vega Atlasa jezikov, glavni in odgovorni sourednik znanstvene revije Journal of Slavic Linguistics. Ukvarja se s teoretičnimi in eksperimentalnimi pristopi k preučevanju slovenske skladnje.
Dialogi_čez_ so javni pogovori, ki jih organizira Fakulteta za humanistiko Univerze v Novi Gorici. Trikrat letno soočimo strokovnjake z različnih področij na temo meje in čezmejnosti. Skozi moderirano razpravo presegamo razkorak med teorijo in prakso ter prispevamo k novemu razumevanju kompleksnih vprašanj sodobnosti. Tokratno srečanje poteka v soorganizaciji s Centrom za kognitivne znanosti jezika Univerze v Novi Gorici.
Lepo vabljeni!