Odprto izobraževanje v podjetjih

Cilji in kompetence

Cilj predmeta je študentom predstaviti vlogo in perspektive uvajanja OI v podjetjih in organizacijah ter jih usposobiti za uspešno in učinkovito postavitev in vodenje upravljanja s človeškimi viri na podlagi OI. Končni cilj je podati študentom dovolj znanja in kompetenc, da ne bodo le upoštevali obstoječih OI pristopov v HRM, temveč tudi obvladali proces razvoja modelov.

Študenti bodo pridobii naslednje kompetence:

  • poglobljeno razumevanje pomena uvajanja odprtega izobraževanja v podjetja in organizacije ter usposobljenost za uspešno postavitev in učinkovito vodenje upravljanja s človeškimi viri (angl. Human Resource Management, HRM) z uporabo odprtega izobraževanja,

  • sposobnost razvoja učnih načrtova za odprto izobraževanje v podjetjih, skladno s potrebnimi kompetencami in veščinami v podjetju,

  • sposobnost povezovanja kompetenc podjetja z mednarodnimi standardi, sposobnost analize in modeliranja kompetenc vključno z razvojem novih modelov z namenom izboljšav na področju HRM v povezavi z odprtim izobraževanjem.

  • razumevanje širših poslovanih vidikov OI ter globok vpogled v funkcioniranje nekaterih industrijskih panog in izobraževalnih organizacij, kot so visokošolske ustanove, nevladne organizacije, založniki, telekomunikacijske industrije,

  • znanje in veščine za kritično presojo obstoječih modelov, razumevanje vrednosti in tveganj izvajanja,

  • sposobnost vzpostaviti, izvajati, spremljati in upravljati upravljanje človeških virov na osnovi OI in OU.

Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti

Študenti morajo imeti splošno znanje o ekosistemih OI, akterjih, procesih, orodijih in pristopih k OI. Poznati morajo osnove poslovanja, organizacijo in vlogo izobraževanja v podjetjih in organizacijah. Dobro morajo razumeti vlogo sistemov upravljanja človeških virov (HRM), procesov in delovanja v podjetjih ter vlogo osnovnega razvoja spretnosti in kompetenc. Študenti morajo biti sposobni uporabljati komunikacijska orodja in orodja za sodelovanje ter biti pripravljeni delati v interdisciplinarnih skupinah.

Vsebina

Podrobno se bodo učili o modelih spretnosti in kompetenc, obstoječih kompetenčnih stand-ardih in standardih v razvoju, ocenjevanju spretnosti in kompetenc, pristoih k mod-eliranju in pristopih k OI in odprtemu učenju (OU) v podjetjih.

Dobili bodo pregled nad obstoječimi orodji in mehanizmi za podporo razvoju spretnosti in kompetenc, ter spoznali dobre prakse in uspešne primere pri razvoju poslovanja z OI.

Uvodnemu delu bo sledil poglobljen vpogled v obstoječe in potencialno ustrezne HRM, pod-prte z OI in OU. Študentje bodo spoznavali temeljne procese učenja, odprto kulturo organ-izacije, ekipe in posameznike ter vplive OI in OU na uspešnost podjetij. Pridobili bodo globlji vpogled v standarde spretnosti in kompetenc ter kako z njimi povezati notranje procese v podjetjih z modeli in procesi učenja.

Posebna pozornost bo namenjena razvoju ku-rikuluma za podjetja.

Poleg tega se bodo študenti učili, kako oceniti obstoječe pristope in jih prilagoditi svojim po-trebam.

Na koncu bodo preučili alternativne in nastaja-joče modele dodane vrednosti, ki bodo temelji-li na fleksibilnem in odprtem učenju.

Podrobneje bodo obravnavane naslednje teme:

1) Učni načrti v industriji in odprto izo-braževanje
2) Odprti standardi kompetenc in spretnosti
3) Razvoj in izvajanje modelov kompetenc in spretnosti
4) Odprto izobraževanje, ki podpira upravljanje človeških virov
5) Prilagoditev založniške dejavnosti odprtim izobraževalnim virom
6) Druge industrijske panoge in odprto izo-braževanje
7) NVO in start-up podjetja za odprto izo-braževanje
8) Odprto izobraževanje in poslovanje v vi-sokem šolstvu

Predvideni študijski rezultati

Po končanem predmetu bodo študenti:

• Razumeli OI in OU v podjetjih in organizacijah.

• Imeli dober pregled nad standardi kompetenc in veščinami, orodji in mehanizmi za njihovo ocenjevanje, spremljanje in razvoj.

• Pridobili kompetence za razvoj učnih načrtov, temelječih na OI, ki bodo povezani z zahtevanimi spretnostmi in kompetencami v podjetjih

• Usposobljeni samostojno voditi proces uvajanja OI in OU v organizacijo in ga vključiti v obstoječe sisteme upravljanja s človeškimi viri.

Načini ocenjevanja

• Vmesne predstavitve • Zaključni izpit, ki bo sestavljen iz teoretičnega in praktičnega dela

Reference nosilca

Veronika Dolar ima doktorat iz ekonomije in ima več kot 17 let izkušenj na področju izobraževanja. Poučevala je na številnih univerzah in fakultetah v ZDA, vključno z Universtity of Minnesota in St. Olaf College v Minnesoti, na Cleveland State University, Kent State University in Case Western Reserve University v Ohiu, ter Long Island University in State University Of New York (SUNY) Old Westbury College v New Yorku. Zaposlena je na State University Of New York kot docentka, na Univerzi v Novi Gorici pa sodeluje kot pridružena profesorica. Objavila je številne članke s področja ekonomskega izobraževanja. Prejela je nagrade za poučevanje in je maja 2020 prejela SUNY-jevo nagrado za učinkovite spletne prakse in sicer za projekt z naslovom Uporaba projekta PhotoVoice pri predmetu urbane ekonomije. Poleg tega je izjemno vključena v gibanje Odprtih Izobraževalnih Virov (OIV). Povabljena je bila v svetovalni svet SUNY OIV in je bila tudi SUNYjev OVI fakultetni prvak. Trenutno je so-predsednica Ad Hoc OVI fakultentega odbora na SUNY Old Westbury. Profesorica Dolar je prejela Creative Commons certifikat za pedagoške tečaj in je sodelovala v pedagoški fundaciji, osredotočen na tedenskih razmislekih v okviru sodelovalnega prostora za raziskovanje in izvajanje instruktivnih praks, ki temeljijo na dokazih z uporabo OIV preko Faculty Guild – strokovne razvojne platforme. Profesorica Dolar je aktivna članica Creative Commons Global Network, Creative Commons Open Education Platform ter tudi v Open SUNY Online Teaching Community. Predavala je tudi na številnih seminarjih in predstavitah o poučevanju in učenju z odprtimi izobraževalnimi viri ter o uporabi odprte pedagogike. Sodelovala je tudi, najprej kot razvijalka, kasneje pa kot mentorica na odprtem izobraževanju za boljši svet (OE4BW) – spletni mednarodni mentorski program.

Izbrane objave/Selected bibliography:

• Dolar, V. (2019). Online Open Educational Resources (OER) Course: Environmental and Health Concerns in Food Consumption and Production, Open Education for a Better World under UNESCO’s auspices

• Dolar, V. (2018). Nutrition, calories, and food prices. SUNY Open Assessment Anthology, 2018.

• Dolar, V. (2018). Does Instant Feedback on Online Homework Assignments Improve Student Learning in Introductory Economics Classes?, Journal of Economics and Economic Education Research, 19(2), 1-15.

• Isoldi, K., & Dolar V. (2016). Chapter 11: Blending Better Beverage Options: A Nutrition Education and Experiential Workshop for Youths, In Areej Hassan (Ed.), Pediatric Behavioral Nutrition Factors: Environment, Education, and Self-Regulation, Apple Academic Press.

• Dolar, V. (2016). Are we Teaching Outside the Box? A National Survey on Teaching Minimum Wage in Undergraduate Economics Classes, Forum for Social Economics.

• Isoldi, K., & Dolar V. (2016). Cooking Up Energy®: Improvements Following Participation in an Afterschool Cooking and Nutrition Education Program, American Journal of Health Behavior, 40(5), 634-644.

• Buttet, S., & Dolar, V. (2014). Design and Use of Rubrics in Undergraduate Economics Classes. Perspectives on Economic Education Research, 9(1), 36-55.

• Dolar, V. (2013). The Treatment of Minimum Wage in Undergraduate Economics Textbooks Revisited. International Journal of Pluralism and Economics Education, 4(2), 157-182.