Moderni pristopi v patologiji in varstvu rastlin

Cilji in kompetence

Študent obnovi temeljna epidemiološka znanja o rastlinskih boleznih in škodljivcih, se seznani z osnovami interakcije med mikrobi in rastlinami, raznolikostjo povzročiteljev bolezni in pomenom mikrobioma ter spozna uporabnost novih metod določanja povzročiteljev bolezni in novih pristopov varstva rastlin.

Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti

Osnovna znanja vinogradništva, patologije rastlin, varstva rastlin, rastlinske fiziologije

Vsebina

Splošni pregled epidemiologije rastlinskih škodljivcev in bolezni s poudarkom na patogenih mikrobih. Definicije in terminologija.

Povezava med razvojem bolezni, patogeni/škodljivci in okoljskimi pogoji.

Interakcije med rastlinami in patogeni.

Mikrobiomi in njihova vloga pri zdravju rastlin.

Spremljanje in zaznavanje povzročiteljev bolezni: * Napredne metode detekcije in spremljanja zdravja rastlin na terenu; * Molekularna diagnostika rastlinskih bolezni s poudarkom na visoko zmogljivem sekvenciranju - metodi za iskanje novih in porajajočih se patogenov

Biotehnološki pristopi v varstvu rastlin: npr. uporaba gensko spremenjenih organizmov (GSO), CRISPR/Cas9 tehnologije za izboljšanje odpornosti rastlin proti boleznim.

Biološki pristopi varstva rastlin: vpeljava naravnih sovražnikov, bakteriofagi, navzkrižna zaščita rastlin, itd.

Drugi sodobni pristopi v celoviti strategiji za varstvo rastlin (v konceptu integriranega varstva rastlin).

Predvideni študijski rezultati

Znanje in razumevanje:
Študent se nauči načrtovanja in izpeljave poskusov za proučevanje povezave rastlina- okolje-bolezen/ škodljivec ter interpretacije rezultatov in uporabe teh podatkov za uspešno načrtovanje varstva rastlin.

Prenosljive spretnosti:
Študentje lahko z novim znanjem pridobljenim v okviru tega predmeta, v kombinaciji s strokovnimi izkušnjami s področja vinogradništva analizirajo, raziščejo in uspešno rešijo posamezne primere v praksi.

Temeljna literatura in viri

Temeljna:

  • Študijsko gradivo iz specializirane literature, ki bo dano tekom konzultacij/ predavanj

Dodatna:

  • Gullino M.L., Bonants P.J.M.. 2014. Plant Pathology in the 21st Century: Detection and Diagnosis of Plant Pathogens, Springer Science+Business Media Dordrecht, 211 str. Katalog
  • Schumann G.L., D’Arcy C. J. 2010. Esential Plant Pathology. 2nd edition. APS Press, 369 str.

Načini ocenjevanja

Aktivno sodelovanje pri predavanjih (10%), Ocena domačih nalog (20%), Seminarska naloga (pisni del in predstavitev v ustni obliki) (20%), Izpit iz snovi pri predavanjih (50%)

Reference nosilca

Nosilka predmeta je kot izredna profesorica dopolnilno zaposlena na Univerzi v Novi Gorici, redno pa je zaposlena na Nacionalnem inštitutu za biologijo kot strokovno-raziskovalna svetnica kjer vodi laboratorj za določanje virusov, viroidov in fitoplazem (laboratorij je del nacionalnega in EU referenčnega laboratorija). Ima dolgoletne praktične in teoretične izkušnje s področja patologije in varstva rastlin.
Njene reference in strokovno raziskovalna dejavnost so razvidne na tej povezavi (povezava: https://bib.cobiss.net/biblioweb/biblio/si/slv/conor/6545251 )