Preskoči na glavno vsebino

Tamara Laković, študentka dodipl. programa Kulturna zgodovina

Moja izkušnja s študijem na UNG

Če bi mi kdo pred nekaj leti rekel, da bom postala študentka v Sloveniji, spoznala popolnoma nov krog ljudi, živela v drugi državi in študirala v jeziku, ki mi je bil takrat neznan, mu verjetno ne bi verjela. Danes pa si ne morem predstavljati, da te odločitve nisem sprejela že prej.

Slovenija je država, kjer vsakdan spominja na pravljico. Ljudje so srčni, prijazni in vedno pripravljeni pomagati, usmerjati ter nuditi podporo. Preden sem se odločila za ta korak, sem poslušala izkušnje drugih študentov, ki so se mi zdela preveč dobra, da bi bila resnična. Toda realnost je v celoti upravičila moja pričakovanja.

Moj prvi stik z Univerzo v Novi Gorici je bil prek spletnega informativnega dneva za program Kulturna zgodovina. Bila sem edina udeleženka srečanja na platformi Zoom, kar mi je omogočilo, da sem neposredno govorila s profesorji – ne samo o samem študijskem programu, temveč tudi o življenju tujih študentov v Sloveniji. Pogovor smo začeli v angleščini, zaključili pa v srbščini, kar mi je dalo dodatno samozavest. Profesorji so bili izjemno prijazni, odgovorili so na vsa moja vprašanja in mi podrobno razložili vsak naslednji korak – od prijave do vpisa.

Ko sem prejela e-poštno sporočilo s potrditvijo vpisa, sem se zavedala, da me čez nekaj mesecev čaka selitev v državo, v kateri še nikoli nisem bila, in študij v jeziku, ki ga še nisem obvladala. Čeprav sem čutila določeno mero strahu, je bilo vznemirjenje še večje. Vodila sem se z mislijo, da je vrnitev vedno možnost, a danes lahko rečem, da sem tukaj našla svoj novi dom.

Univerza v Novi Gorici se nahaja na edinstveni lokaciji, tik ob meji med Slovenijo in Italijo. S sošolci odmore med predavanji pogosto izkoristimo za hiter skok v Italijo na sladoled. Profesorji so zelo predani in dostopni, študentsko življenje pa je obogateno s številnimi ugodnostmi. Vsako jutro nas na vsakem nadstropju univerzitetne stavbe pričaka sveže sadje, vsaka dva tedna pa je organiziran skupni zajtrk za študente in profesorje. Na voljo imamo tudi prostor za druženje – naš "salon" –, kjer radi pijemo kavo ali čaj, se učimo, srečujemo in skupaj kosimo.

Še ena posebnost univerze je, da je prijazna do hišnih ljubljenčkov, zato so naši štirinožni prijatelji redni člani akademske skupnosti.

Težko bi izpostavila le eno priporočilo za bodoče študente, ki razmišljajo o vpisu, saj je prednosti res veliko. Tukaj vlada močan občutek skupnosti – študenti si medsebojno pomagamo, skupaj se učimo, družimo in rastemo tako akademsko kot osebnostno. Negativna atmosfera in izključevanje posameznikov tukaj nimata prostora.

Profesorski kader je izjemno kakovosten in predan študentom. Že v prvem semestru dodiplomskega študija sem pridobila veliko znanja, vendar najbolj cenim širšo perspektivo, ki mi jo študij ponuja. Razprave in naučene lekcije ne ostanejo omejene zgolj na en predmet – uporabne so tako pri akademskem delu kot v vsakdanjem življenju in nadaljnjem izobraževanju. Zdi se mi, da zdaj svet opazujem iz povsem novega zornega kota.

Na koncu lahko z gotovostjo rečem, da je študentsko življenje v Novi Gorici izjemno bogato in izpolnjujoče. To majhno mesto združuje izjemne ljudi in ponuja vrhunske akademske priložnosti. Univerza v Novi Gorici omogoča svobodo misli, podporo profesorjev in prijateljev ter kakovostno, navdihujoče okolje za življenje in delo. Brez oklevanja bi ponovno sprejela isto odločitev.

Zato – pričakujemo vas s široko razprtimi rokami! Pridružite se nam na Univerzi v Novi Gorici, kjer skupaj učimo, napredujemo in gradimo prihodnost. Dobrodošli!

Tamara Laković, študentka dodiplomskega študijskega programa Kulturna zgodovina, Fakulteta za humanistiko, Univerza v Novi Gorici