Preskoči na glavno vsebino

Zmagovalna raziskovalna naloga s teleskopom GoChile

Datum objave: 22. 5. 2025
Novice

Raziskovalna naloga z naslovom Galaktična arheologija s supernovami tipa Ia, pripravljena na osnovi opazovanj s teleskopom GoChile, je na srečanju mladih raziskovalcev Slovenije osvojila zlato priznanje in prvo mesto v svoji skupini.

Primeri štirih supernov, ki sta jih dijaka opazovala v raziskovalni nalogi. Z rdečim krogcem so označene supernove. Supernove so eksplozije zvezd in se pojavljajo v galaksijah. Avtorstvo slik: Klemen Jurčevič in Miha Bogataj, posneto s teleskopom GoChile.

GoChile je projekt Fakultete za naravoslovje Univerze v Novi Gorici in vključuje dva daljinsko upravljana teleskopa na observatoriju El Sauce v Čilu.

Klemen Jurčevič in Miha Bogataj, dijaka Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik (GSŠRM), sta s teleskopom GoChile opazovala posebne eksplozije zvezd imenovane supernove tipa Ia in galaksije, v katerih se zgodijo. Raziskovala sta, kje v svoji galaksiji se supernova pojavi: ali bližje središču galaksije ali bolj na njenem obrobju? Zanimalo ju je tudi, ali se lokacije eksplozij spreminjajo z oddaljenostjo galaksij od nas.
V svoji raziskavi sta poleg opazovanj s teleskopom GoChile in analize slik uporabila tudi napredne statistične metode za obdelavo podatkov in pregledala veliko znanstvene literature.
Raziskovalno nalogo sta naredila pod mentorstvom Lojza Vrankarja (GSŠRM) in doc. dr. Jureta Japlja (Univerza v Novi Gorici).

To je že drugo prvo mesto za raziskovalno nalogo s projektom GoChile. Prvi primer je bila raziskovalna naloga dijaka Damjana Dovnika s Srednje šole Slovenska Bistrica, z naslovom Merjenje razdalje do supernove tipa Ia”, s katero je osvojil prvo mesto na srečanju mladih raziskovalcev Slovenije v šolskem letu 2022/23.

Tokratno že 59. srečanje mladih raziskovalcev je potekalo v ponedeljek, 19. maja 2025, na Gimnaziji Murska Sobota in Srednji poklicni in tehniški šoli Murska Sobota. Namen srečanja, ki ga organizira Zveza za tehnično kulturo Slovenije, je “zgodnje uvajanje mladih v znanost, popularizirati znanost in tehniko, odkrivanje mladih talentov in jih spodbujati k poglabljanju znanja, ustvarjalnosti, kreativnosti ter raziskovalni dejavnosti.”

Teleskop GoChile je omogočil še eno letošnjo raziskovalno nalogo: Teo Temlin, dijak Gimnazije Murska Sobota (GMS), je z njim opazoval gibanje lun planeta Urana in iz pridobljenih podatkov izmeril maso Urana. Z nalogo Merjenje mase prekucnjenega Urana preko opazovanja njegovih lun, pripravljeno pod mentorstvom dr. Renata Lukača (GMS) in doc. dr. Jureta Japlja (Univerza v Novi Gorici), se je izvrstno odrezal na regijskem srečanju, a za las zgrešil uvrstitev na državno srečanje.

Obe letošnji raziskovalni nalogi in sedem narejenih v preteklih letih, si lahko ogledate v arhivu izdelkov projekta GoChile.

GoChile je projekt Fakultete za naravoslovje Univerze v Novi Gorici. V okviru projekta je univerza leta 2021 na observatorij El Sauce v Čilu postavila dva teleskopa: 40-centimetrski zrcalni teleskop GoT1 in 7.2-centimetrski lečni GoT2. S teleskopoma je mogoče opazovati južno nebo na daljavo prek računalnika. El Sauce se nahaja na jugu puščave Atacama, kjer je nebo izredno temno, zrak suh in letno več kot 300 jasnih noči. Lokacija sredi puščave, daleč od svetlobnega onesnaženja, omogoča izredne opazovalne pogoje in posledično dobre rezultate.

Velik del opazovalnega časa teleskopov GoChile je namenjen izobraževanju. Z njim izvajajo astronomska opazovanja in raziskovalne projekte študenti in študentke Fakultete za naravoslovje Univerze v Novi Gorici, dijaki in dijakinje srednjih šol iz Slovenije in okolice (med poletnimi šolami in tekom celotnega šolskega leta) ter ljubiteljski astronomi in astronomke.

Če bi želeli tudi vi uporabljati teleskop, pišite na naslov gochile@ung.si .

Teleskop projekta GoChile na observatoriju El Sauce v Čilu. Foto: arhiv GoChile