Srečanje alumnov Univerze v Novi Gorici
V Ajdovščini je 19. septembra potekalo srečanje alumnov Univerze v Novi Gorici. Danes Alumni klub združuje že 1085 diplomantov, 542 magistrov in 280 doktorjev znanosti.
Zbrane je ob tej priložnosti nagovoril rektor Univerze v Novi Gorici prof. dr. Boštjan Golob, ki je predstavil različne oblike odprtosti in odličnosti univerze, in kot je sam dejal, »s tem najpogosteje tudi opisujemo našo univerzo«.
»Kaj pravzaprav je odprtost univerze? Odprtost ima različne obraze. Lahko govorimo o odprtosti do študentk in študentov te univerze. Moje mnenje je, da to pomeni nekakšno interakcijo med sodelavci in pa med alumni univerze v smislu pretoka informacij. Lepo je, da vi kaj slišite o univerzi, in lepo je, da mi kaj slišimo od vas, kakšno je vaše mnenje. Srečanja, kot so ta, prispevajo k temu in zato jih bomo gojili tudi v bodoče,« je prof. dr. Golob opisal eno izmed oblik odprtosti univerze.
»Lahko govorimo tudi o odprtosti do gospodarskih subjektov v lokalnem in širšem okolju,« je prof. dr. Golob poudaril v nadaljevanju. »V tem smislu je Univerza v Novi Gorici nedvomno odprta. Eden izmed teh obrazov odprtosti se kaže ravno v tem času, ko pripravljamo katalog opreme in znanj Univerze v Novi Gorici za zunanje interesente. V katalogu bomo zbrali tako opremo, ki jo imamo na univerzi, kot tudi vsa znanja, ki jih premoremo na univerzi, in jih ponudili zunanjim uporabnikom.«
»Ne nazadnje lahko govorimo o geografski odprtosti. Geografska odprtost, kjer skušamo tudi v okviru Evropske prestolnice kulture 2025 jačati našo prisotnost v Novi Gorici in še naprej ob meji in preko meje z jačanjem naših aktivnosti na tem področju,« je prof. dr. Golob predstavil še eno izmed oblik odprtosti Univerze v Novi Gorici.
V drugem delu svojega nagovora se je prof. dr. Golob osredotočil na odličnost. »Zavedati se moramo, da če hočemo biti odlični na marsikaterem področju, je potrebna infrastruktura. Univerza si že desetletja prizadeva za posodobitev svoje infrastrukture. Moram reči, da smo v zadnjem letu naredili pomembne korake v smislu izboljšanja naše infrastrukture v Mestni občini Nova Gorica, Občini Ajdovščina in Občini Vipava. Ideje so, pogovori potekajo. Ne gre hitro, obstaja veliko ovir, ki se ne rešujejo preko noči. Ampak mislim, da je strateška naravnanost univerze, da posodobi infrastrukturo v vseh omenjenih občinah, jasno začrtana.«
»Potem je tukaj odličnost visokošolskega izobraževanja. Ta se kaže na zelo različne načine. Morda še najpomembnejši je ta, da ste pravzaprav obraz naše odličnosti vi sami. Se pravi, alumni naše univerze, ki predstavljajo, koliko uspešna je bila univerza v času, ko vam je predajala znanje, in seveda sedaj to znanje uporabljate na svojih profesionalnih poteh. In s tem, ko ste uspešni, izkazujete tudi uspešnost naše univerze.«
V nadaljevanju je prof. dr. Golob na kratko predstavil tudi dolgoletno podporo Fundacije Univerze v Novi Gorici razvoju in delovanju Univerze v Novi Gorici: »Fundacija univerzo podpira tako preko nepremičnin v raziskovalne namene kot tudi preko nudenja namestitvenih zmožnosti za naše študente. Prav tako pa moramo omeniti tudi štipendije oziroma finančno podporo, ki jo nudi fundacija našim študentom. Z veseljem sporočam, da tudi število donatorjev fundacije iz leta v leto lepo narašča. Letos se bo obstoječim zlatim donatorjem priključil še en zlati donator.«
Za konec je rektor prof. dr. Golob predstavil dva izjemna dosežka univerze v zadnjih dveh letih. »Prvi je ta, da smo kot koordinatorji pridobili velik evropski projekt v celotnem financiranju okrog deset milijonov evrov. Gre za projekt, ki bo izkoriščal možnosti uporabe umetne inteligence na zelo različnih področjih znanosti, od humanistike do astrofizike.
Drugi veliki uspeh pa je nedvomno ta, da smo z mednarodno mrežo univerz, katere člani smo in v kateri je še osem drugih univerz iz cele Evrope, pridobili status tako imenovane evropske univerze. To je nova smer v razvoju visokega šolstva v Evropski uniji. Ta mednarodna zveza univerz je zanimiva, ker združuje univerze, ki delujemo v obmejnih območjih.«
Srečanje, na katerem se je zbralo okrog sto bivših študentov in njihovih mentorjev, je minilo ob sproščenem druženju, navezovanju stikov ter obujanju spominov na študentska leta. Za glasbeno spremljavo je poskrbel Samo Hude trio.
Andreja Leban, Stiki z javnostmi