Rektorji slovenskih univerz potrdili predlog ustanovitve Dneva slovenskih univerz
Danes je na Univerzi v Novi Gorici v dvorcu Lanthieri v Vipavi potekalo 8. redna seja Rektorske konference Republike Slovenije pod predsedovanjem Univerze v Novi Gorici.
Rektor Univerze v Ljubljani Igor Papič je na današnji seji Rektorske konference predstavil predlog o ustanovitvi Dneva slovenske univerze, ki naj bi ga obeleževali 23. julija. Na ta dan je bila sicer ustanovljena Univerza v Ljubljani in ima nekakšen simbolični pomen univerze pri razvoju države. Predlog podpirajo tudi ostale tri univerze.
"To ne bi bil praznik Univerze v Ljubljani, pač pa praznik začetka visokošolskega izobraževanja v slovenskem jeziku. Ta predlog je bil potrjen in upam, da bo potrjen tudi s strani vlade," je po zaključku rektorske konference povedal Papič.
"Če da država kaj na znanost in visoko šolstvo, potem je to primerno. Pohvalna pobuda," je Papičev predlog komentiral rektor Univerze na Primorskem prof. dr. Dragan Marušič.
Sicer pa bi se štirim slovenskim univerzam, ki so združene v rektorski konferenci, radi pridružili še dve novi - Nova univerza in Univerza v Novem mestu. Danes sta rektorja predstavila svoji univerzi, njihovo delo in načrte, vendar so rektorji ljubljanske, mariborske, novogoriške in primorske univerze, ki trenutno sestavljajo rektorsko konferenco, današnje odločanje o tej temi prekinili.
Po napovedih rektorja Univerze v Novi Gorici prof. dr. Danila Zavrtanika, ki v tem mandatu predseduje rektorski konferenci, bodo razpravo in odločanje o vključitvi novih članov odločali na nadaljevanju seje predvidoma v oktobru.
Rektorji so govorili tudi o pobudi vlade, da bi ustanovili Center znanosti. Postavljen naj bi bil v Ljubljani, vendar rektor ljubljanske univerze izpostavlja, da to ne bo center, ki bo promoviral znanost v Ljubljani, pač pa bo promoviral znanost celotne Slovenije.
"Ta projekt je od vseh ostalih najdlje, za Center znanosti je že zagotovljeno financiranje in pridobljena tudi evropska sredstva," je povedal Papič. Po njegovih besedah je to projekt države, zanj pa bodo iz državnega proračuna namenili devet milijonov evrov, evropski skladi pa bodo prispevali 16 milijonov evrov.
Na pobudo Olimpijskega komiteja Slovenije pa so obravnavali tudi predlog o ponovni vključitvi športne vzgoje v univerzitetne programe. Nekateri so jo kljub temu, da športne vzgoje visokošolski programi po uvedbi bolonjskega sistema izobraževanja niso več vključevali, še vedno obdržali. Predlogu so univerze naklonjene, o tem pa bodo verjetno pred končno odločitvijo še razpravljali.
Andreja Leban, Stiki z javnostmi
Vir: Slovenska tiskovna agencija STA